AKTUALNOŚCI

10 czerwca 2008: Przygotowania do zawodów wojewódzkich MDP.
Przygotowania do Zawodów Wojewódzkich Sportowo-Pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych nabrały tempa.
Zapraszamy więc wszystkich sympatyków pożarnictwa w dniu 15 czerwca 2008 roku na obiekty OSP Krzeszów, gdzie o godz. 10:00 rozpoczną się rozgrywki drużyn z całego województwa podkarpackiego.
Jednocześnie informujemy uczestników, że w trakcie zawodów zastosowany zostanie nowy komplet przeszkód, w skład którego wchodzą plansze oznaczające sprzęt i węzły, a ich zdjęcie przedstawiamy w odnośniku poniżej.
Odnośnik do zdjęcia planszy
Zaprzaszamy wszystkich do Krzeszowa na oglądanie rywalizacji młodzieży.25 maja 2008: V Młodzieżowe Zawody Sportowo - Pożarnicze w Zarzeczu.
Zawody rozegrane zostały zgodnie z regulaminem CTiF zatwierdzonym w 2005 roku, a miejscem zawodów było boisko szkolne Zespołu Szkół w Zarzeczu.
Komisję sędziowską powołał Komendant Powiatowy PSP w Nisku spośród oficerów, aspirantów i podoficerów podległej mu komendy. Do komisji dołączyli strażacy OSP z poszczególnych gmin powiatu niżańskiego. Był to pierwszy przypadek wspólnego sędziowania zawodów na naszym terenie od conajmniej 1999 roku, tj. od utworzenia komend powiatowych PSP i wprowadzenia nowego podziału administracyjnego.
Sędzią Głównym zawodów był kpt. inż. Andrzej Kołodziej, a Kierownikiem Zawodów st.kpt. mgr inż. Mariusz Czech.
Rywalizacja młodzieży przebiegała w miłej i sportowej atmosferze.
Zawodom towarzyszyły występy wokalne i taneczne dzieci z Domu Kultury w Zarzeczu i Niżańskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nisku.

Klasyfikacja końcowa zawodów przedstawiała się nastepująco:

W grupie dziewcząt:
I miejsce - MDP Rudnik nad Sanem (1017,24 pkt)
II miejsce - MDP Krzeszów (1002 pkt)
III miejsce - MDP Kurzyna Średnia (999 pkt)
IV miejsce - MDP Harasiuki (995,14 pkt)
V miejsce - MDP Glinianka (995,07 pkt)
VI miejsce - MDP Krzeszów II (984 pkt)
VII miejsce - MDP Łazory (980 pkt)
VIII miejsce - MDP Bukowina (960 pkt)
IX miejsce - MDP Przędzel (951 pkt)

W grupie chłopców:
I miejsce - MDP Krzeszów (1043 pkt)
II miejsce - MDP Rudnik nad Sanem (1035 pkt)
III miejsce - MDP Ulanów (1018 pkt)
IV miejsce - MDP Kurzyna Średnia (1007 pkt)
V miejsce - MDP Harasiuki (1001 pkt)
VI miejsce - MDP Nisko (1000 pkt)
VII miejsce - MDP Dąbrowica (987 pkt)
VIII miejsce - MDP Łazory (980 pkt)
IX miejsce - MDP Przędzel (960 pkt)
X miejsce - MDP Bukowina (941 pkt)
XI miejsce - MDP Zarzecze (891 pkt)

Gorąco dziękujemy osobom, firmom i instytucjom, które pomagały w organizacji zawodów oraz tym, którzy wsparli finansowo i rzeczowo organizatorów umożliwiając tym samym wyżywienie zawodników, zakup nagród, pucharów i dyplomów.

Już 15 czerwca 2008 roku zawody wojewódzkie MDP w Krzeszowie, gdzie startować będą nasze drużyny z Krzeszowa i Rudnika nad Sanem (zarówno chłopcy, jak i dziewczęta). Gorąco im dopingujemy.23 maja 2008: Przygotowania do zawodów - ciąg dalszy.
Przygotowania drużyn i oganizatorów do zawodów powiatowych MDP dobiegają końca.
Tory są już wstępnie wyznaczone, nagrody i puchary już przygotowane i czekamy na dobrą pogodę, bo z nią ostatnio było różnie.
W niedzielę 25 maja na boisku szkolnym Zespołu Szkół w Zarzeczu ok godz. 10:15 zaczynamy zawody.
Niech wygra najlepszy, a wszyscy dobrze się bawią. Bo przecież w pracy z młodzieżą przede wszystkim chodzi o zachętę młodych ludzi do społecznej pracy w OSP i zainteresowania jej sprawami ochrony przeciwpożarowej.
Zaprzaszamy wszystkich do Zarzecza na oglądanie rywalizacji naszej młodzieży.6 maja 2008: Przygotowania do powiatowych zawodów sportowo - pożarniczych MDP.
Rozpoczęły się przygotowania drużyn do zawodów powiatowych MDP wg regulaminu CTiF.
Jest to także czas intensywnych przygotowań organizacyjnych w celu właściwego zorganizowania zawodów.
Zawody zostały zaplanowane na dzień 25 maja w Zarzeczu. Chęć startu w zawodach zgłosiły 21 drużyny młodzieżowe z terenu naszego powiatu. Liczymy na dobrą zabawę i miłą koleżeńską atmosferę w czasie zawodów, w końcu jest to tydzień do Dnia Dziecka.
Poniżej umieszczamy link do obrazka przedstawiającego planowane rozstawienie toru biegu sztafetowego, gdyż bieżnia niestetu nie ma wymaganych 400m okrążenia.
Widok planowanego toru biegu sztafetowego2 kwietnia 2008 : Eliminacje powiatowe OTWP.
Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej już za nami.
Spośród reprezentantów 7 gmin powiatu niżańskiego w trzech grupach wiekowych wyłoniono naszych przedstawicieli na eliminacje wojewódzkie.
Rywalizacja była bardzo zacięta, z częścią odpowiedzi ustnych włącznie. Przewodniczący Jury odczytujac protokół końcowy eliminacji przedstawił listę zwycięzców, którymi zostali:

W grupie I (szkół podstawowych):
Damian Młunarz - 1 miejsce (PSP Kopki)
Marek Olszowy - 2 miejsce (ZS Jata)
Kamil Oleksak - 3 miejsce (PSP Gózd)

W grupie II (gimnazja)
Bartłomiej Czerwieniec - 1 miejsce (ZS w Krzeszowie)
Lucyna Zygmunt - 2 miejsce (Gimn. Rudnik)
Adam Oleksak - 3 miejsce (Gimn. Huta Krzeszowska)

W grupie III (szkoły ponadgimnazjalne)
Kamil Pająk - 1 miejsce (ZSZ Rudnik)
Mateusz Garbacz - 2 miejsce (RCEZ Nisko)
Marcin Kolano - 3 miejsce (ZSZ Jeżowe)

Gorąco gratulujemy zwycięzcom i ich opiekunom, a szczególnie dopingujemy naszym reprezentantom na eliminacje wojewódzkie, które rozegrane zostaną w Bóbrce w dniu 24 kwietnia 2008 r.12 marzec 2008 : Eliminacje OTWP i Nowe Druki KRS.
Rozpoczął się cykl eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Eliminacje szkolne, a następnie gminne pozwalają wyłonić laureatów do eliminacji szczebla wyższego.
Eliminacje powiatowe OTWP zaplanowano na dzień 2 kwietnia 2008.

Druki do Krajowego Rejestru Sądowego zostały dodane w zakładce "Pomocne materiały/ Druki OSP" naszej strony.
Są to aktualnie obowiązujące wzorce pochodzące ze strony www Ministerstwa Sprawiedliwości.28 stycznia 2008 : Odpisy 1 % podatku dochodowego w 2008 roku.
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Nisku gorąco zachęca sympatyków straży pożarnej, jak i samych strażaków aby w rocznych zeznaniach podatkowych za 2007 rok skorzystali z możliwości przekazania 1 % podatku od własnych dochodów na rzecz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
Szczegółowe informacje na temat wypełniania formularza "PIT" znajdziecie na naszej stronie w pliku z wzorem wypełnionego formularza.

Kolejna ważna informacja dla naszych młodych strażaków.
W dniu 15 czerwca 2008 w Krzeszowie planowane są Wojewódzkie Zawody Sportowo - Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.


25 listopada 2007 : Odpisy 1 % podatku dochodowego w 2008 roku.
Wszyscy podatnicy w nowym roku będą mogli odpisać 1% od wyliczonego podatku za rok 2007 i przekazać na organizacje pożytku publicznego. Procedura będzie prostrza i mniej kosztowna, gdyż w danym formularzu PIT np. 28 wpiszemy organizację, którą chcemy wesprzeć, a Urząd Skarbowy sam wyśle wyliczone pieniądze.
Jedną z organizacji, której można przekazać 1 % podatku jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nie będzie niestety możliwości wskazania konkretnej jednostki OSP, którą chcemy wyróżnić do dalszego rozdziału środków z puli Związku OSP RP.
Nie są też jeszcze znane szczegółowe zasady rozdziału przyszłych zebranych środków przez Związek OSP RP.


20 października 2007 : Rozpoczął się okres jesienny. W OSP jest to czas przygotowania sprzętu i pojazdów do użytkowania w okresie zimowym.
W czasie mrozu bardzo łatwo o rozmrożenie autopomp i armatury wodnej. Właściwe ich zabezpieczenie i umiejętne użytkowanie w zimie gwarantuje jego sprawność i uniknięcie niepotrzebnych kosztów naprawczych. O tym niestety nie pamiętały wszystkie nasze OSP w czasie ubiegłej zimy.
Rozpoczynający się okres chłodów, to także okres wzrostu ilości pożarów powstałych wskutek niewłaściwego stanu i eksploatacji urządzeń grzewczych. Pamiętajmy o ich przeglądzie i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego w czasie ogrzewania swoich domów i mieszkań.


17 września 2007 : Nowości na stronie www.
Na naszej stronie w dziale "Pomocne materiały / druki" zamieściliśmy dwa nowe druki.
Pierwszy, to wzór oświadczenia skarbnika OSP.
Drugi to druk "OT" - przyjęcie sprzętu na wyposażenie OSP, który jest potrzebny do wprowadzenia sprzętu na inwentarz OSP zakupionego w ramach środków dotacyjnych dla OSP z KSRG przyznanych np. od komendanta głównego PSP.


19 czerwca 2007 : Ważna informacja dla jednostek OSP.
Na stronie Zarządu Głównego Związku OSP RP pojawiła się informacja o tym, że Zarząd przystąpił do Projektu "Centra kształcenia na odległość na wsiach" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Warto zapoznać się ze szczegółami informacji, gdzyż jednostki OSP mogą uczestniczyć w realizacji programu mając z tego wymierne korzyści.

Podane są tam także telefony kontaktowe osób, które mogą udzielić na ten temat bliższych informacji.10 czerwca 2007 : IV Powiatowe Zawody Sportowo Pożarnicze.
W dzień zawodów powiatowych na stadionie przy OSP Krzeszów wśród zawodników i kibiców widzoczna była wielka chęć do rywalizacji o zwycięstwo. Wszystkie startujące drużyny pokazały się z bardzo dobrej strony, gdyż były bardzo dobrze przygotowane do startów, które w efekcie osiągnęły bardzo dobre i równe wyniki w obydwu konkurencjach zawodów.
Emocji było wiele, a pierwsze pojawiły się już na starcie, kiedy nad stadionem, gdzie rozegrano zawody pojawiły się gęste chmury i deszcz. Z czasem ropogodziło się, ku wielkiej radości nie tylko samych zawodników.

Klasyfikacja generalna zawodów w gr. "A":

1 miejsce OSP Krzeszów
2 miejsce OSP Cholewiana Góra
3 miejsce OSP Jeżowe
4 miejsce OSP Kamionka Górna
5 miejsce OSP Przędzel
6 miejsce OSP Bukowina
7 miejsce OSP Łazory
8 miejsce OSP Nowosielec
9 miejsce OSP Harasiuki
10 miejsce OSP Jarocin


Klasyfikacj w grupie "C" (kobiety)

1 miejsce KDP Krzeszów
2 miejsce KDP Cholewiana Góra
3 miejsce KDP Łazory
4 miejsce KDP Glinianka.

Wielkie brawa dla mężczyzn i kobiet z OSP Krzeszów, które wygrały w obu grupach zawodów.3 maja 2007 : Strażackie święta.
W tym dniu wielki, bo 130-sty jubileusz działalności obchodziła OSP w Rudniku nad Sanem. W czasie uroczystości nastąpiło również przekazanie jednostce sztandaru oraz poświęcenie samochodu gaśniczego po przebudowie. Bardziej szczegółowa relacja znajduje się na stronie OSP Rudnik nad Sanem.
W dniu tym ochodzono również Powiatowy Dzień Strażaka.

Najbliższymi wydarzeniami w OSP będą zawody gminne OSP oraz zaplanowane na 10 czerwca 2007 zawody powiatowe OSP w grupach A i C, czyli mężczyzn i kobiet.16 kwietnia 2007 : Eliminacje powiatowe OTWP w Nisku.
W turnieju udział wzięło razem 18 uczestników w tym 7 uczestników w grupie młodszej (szkoły podstawowe), 7 uczestników w grupie II (gimnazja) oraz 4 osoby w grupie III (szkoły ponadgimnazjalne).
Uczestnicy turnieju przybyli na turniej ze swoimi opiekunami - nauczycielami ze szkół, w których się uczą. Po eliminacjach pisemnych zakwalifikowano do finału - eliminacji ustnych po 3 uczestników z każdej z grup.
W wyniku rozgrywek finałowych kolejność zajętych miejsc przedstawia się następująco:

w grupie I (pierwszej):
I - miejsce: Tomasz Bajek, PSP nr 3 w Nisku
II - miejsce: Monika Nalepa, PSP w Golcach
III - miejsce: Anna Kotuła, PSP w Hucisku

w grupie II (drugiej):
I - miejsce: Lucyna Zygmunt, Gimnazjum w Kopkach
II - miejsce: Patrycja Krupicz, Zespół Szkół w Kurzynie Średniej
III - miejsce: Agata Stępień, Gimnazjum w Harasiukach

w grupie III (trzeciej):
I - miejsce: Kamil Pająk, ZSZ w Rudniku nad Sanem
II - miejsce: Józef Wojtanowicz, L.O. w Jeżowem
III - miejsce: Agata Stasiak, RCEZ w Nisku.

Zwycięzcy eliminacji powiatowych z wszystkich grup będą reprezentować nasz powiat w eliminacjach wojewódzkich które odbędą się 30 kwietnia w Baranowie Sandomierskim, powiat tarnobrzeski.
Laureaci eliminacji powiatowych otrzymali cenne nagrody których sponsorami byli: Starostwo Powiatowe w Nisku, Urzędy Gmin i Miast, Urzędy Gmin powiatu niżańskiego.6 kwietnia 2007 : Nadchodzi czas Świąt Wielkiej Nocy.
W bieżącym roku czas przygotowań do Świąt Wielkanocy został poprzedzony okresem intensywnej pracy w czasie gaszenia pożarów nieużytków oraz lasu. Główną i chyba niemal wyłączną przyczyną tych pożarów jest wiosenne wypalanie traw. Liczyć należy, że kiedyś w końcu ludzie znajdą opamiętanie i więcej zdrowego rozsądku, bo szkody dla środowiska powstałe w czasie wypalania nieużytków są bardzo wielkie. Najwyższa już pora zrozumieć, że w ogniu giną nie tylko pozostałości chwastów, ale zwierzęta - poczynając od drobnych robaczków, aż do saren i jeleni. Niekiedy zdarza się także, że sam podpalający nieużytki kończy w dymie i ogniu swoje ziemskie istnienie.

W czasie ostatniego posiedzenia Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nisku podjęto decyzję o organizacji w dniu 10 czerwca 2007 Powiatowych Zawodów Sportowo Pożarniczych.
Miejsce zawodów zostanie ustalone odrębnie.

Przyjęto także decyzję, że w dniu 3 maja 2007 roku w Rudniku nad Sanem odbędzie się połączona uroczystość Jubileuszu 130-lecia OSP Rudnik nad Sanem oraz Powiatowe Obchody Dnia Strażaka.1 marzec 2007 : Eliminacje OTWP w trakcie realizacji.
Rozpoczął się cykl eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Eliminacje szkolne, a następnie gminne pozwalają wyłonić laureatów do uczestnicwa w eliminacjach szczebla wyższego.
Eliminacje powiatowe OTWP zaplanowano na drugą połowę kwietnia 2007 i odbędą się w budynku KPPSP Nisko.luty 2007 : Szkolenie strażaków OSP.
W dniach 10 oraz 16 i 17 lutego 2007 w KP PSP Nisko i OSP Krzeszów odbył się trzy kursy OSP.
Z uwagi na zmianę programu i wymogów szkoleniowych w OSP Komenda Powiatowa PSP w Nisku zorganizowała i przeprowadziła kursy uzupełniające dla strażaków, którzy ukończyli wcześniej kurs szeregowych OSP, a ich zakres obejmował znajomość zasad BHP oraz obsługę aparatów oddechowych.
Przeprowadzony został także kurs ratownictwa technicznego, który współorganizowała OSP Krzeszów. W czasie kursu zanotowano bardzo dobrą frekwencję, a nasi strażacy z wielką uwagą chłonęli przekazywane im informacje oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach przy użyciu specjalistycznego sprzętu, który nie rzadko mieli po raz pierwszy w swoich rękach.Archiwum aktualności za lata 2005-06

Archiwum aktualności do końca 2004 roku