Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze


Działalność Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych na terenie powiatu niżańskiego ma swoją wieloletnią tradycję.
Młodzież skupiona w drużynach pożarniczych odnajduje w społecznej pracy zespołowej pozytywne wartości, z pożytkiem wypełnia swój wolny czas, rozwijając swoją sprawność fizyczną i poznając zagadnienia zagrożeń pożarowych.
Nie jest to jednak jedyna forma działalności młodzieży zrzeszonej w drużynach pożarniczych.
Działalność MDP może mieć różnorodne formy i wszysko co w nich się dzieje może zależeć od inwencji twórczej samej modzieży, jak i jej opiekunów. Przykładów może być wiele.
W naszym powiecie niżańskim młodzież z działalności w MDP może również czerpać satysfakcję w postaci rozwoju fizycznego. Tak dzieje się w OSP Rudnik nad Sanem, gdzie dzięki przychylności władz gminnych młodzież MDP zorganizowane ma zajęcia ogólnorozwojowe na basenie krytym, na który wyjeżdża co tydzień.
Tak dzieje się również w Gminie Nisko, gdzie tradycją jest rozwijanie sprawności ruchowej w MDP. Tam młodzież opócz cotygodniowych zbiórek (np. MDP Nisko) uczestniczy w piłkarskich rozgrywkach w piłkę nożną.
Oprócz wielu emocji jakie dają rozgrywki piłkarskie uczestnicy tych zawodów poprawiają swoją kondycję fizycznę. Kondycja ta napewno przyda się młodzieży w czasie przyszłych zawodów sportowo pożarnicze MDP. Życzyć należy im należy tylko wielu sukcesów.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z różnych zbiórek i rogrywek MDP.

Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej Letnie rozgrywki piłkarskie MDP Rozgrywki piłkarskie w ramach turnieju jesiennego
zajęcia z pierwszej pomocy letnie rozgrywki piłkarskie jesienne rozgrywki piłkarskie


Młodzież zrzeszona w MDP ma znaczące osiągnięcia, do których należą czołowe miejsca w Mistrzostwach Wojewódzkich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Podkarpackiego wg regulaminu CTiF. W czasie przeprowadzonych w 2002 roku w Lubaczowie mistrzostw województwa podkarpackiego drużyny MDP Krzeszów reprezentujące nasz powiat zajęły drugie miejsce w grupie dziewcząt i czwarte miejsce w grupie chłopców.
Młodzież z MDP corocznie kwalifikuje się do eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem "Młodzież Zapobiega Pożarom". Reprezentanci naszego powiatu zajmują czołowe miejsca w województwie, a nawet w kraju.

Na szczególną uwagę i podziw zasługuje działalność i wyniki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Krzeszowa.
Po zawodach powiatowych rozegranych w dniu 23 maja 2004 r. w Jarocinie zarówno chłopcy jak i dziewczęta noszą tytuł "Mistrza Powiatu". Jako gospodarze III Mistrzostw Województwa Podkarpackiego dla MDP godnie walczyli o najwyższe laury, a miejsca na podium potwierdiły ich wysoki poziom szkoleniowy i zaangażowania.
MDP dziewczęca uczestniczyła także w międzynarowej części zawodów sportowo - pożarniczych wg regulaminu CTiF w Austrii. Tam też dziewczęta potwierdziły swoje wysokie umiejętności i formę sportową zdobywając 6 miejsce w klasie "brązowych medali" i pierwsze w klasie "srebrnych medali", czyli klasie trudniejszej.

Poniżej zamieszczamy kilka fotografii z zawodów w Austrii.
Najechanie kursorem myszki na fotkę uruchamia opis zdjęcia - kliknięcie otwiera zdjęcie w dużym rozmiarze.

Drużuna MDP Krzeszów w całym składzie

Znak CTiF

Drużyna wśród innych uczestników zawodów
Bojówka - pojedynek z hydronetkami Bojówka - gęsiego do tunelu Sztafeta - bieg przez ścianodrabinę


Regulamin Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej
Regulamin zawodów MDP wg CTiF - 2005 r.


Strona utworzona dnia 16-11-2002
Strona aktualizowana: 15-10-2006