Podstawowe zasady zapobiegania pożarom 

jak zapobiegać pożarom

Każdego dnia służby wzywane są do pożarów minimum kilkadziesiąt razy dziennie, niestety nie każda z tych interwencji kończy się szczęśliwie. Aby być i czuć się bezpiecznym w swoim domu, należy pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach, których przestrzeganie może kiedyś uratować nam życie lub uchronić nasze cztery kąty przed niebezpiecznym ogniem. Jak zapobiegać pożarom? Tego dowiesz się właśnie z tego artykułu. Zapraszamy!

Jak zapobiegac pozarom? 

Od ognia choćbyśmy chcieli, nie uciekniemy, a to dlatego, że w wielu domostwach nie można się zwyczajnie bez niego obejść. To dzięki niemu można rozpalić w piecu i kominku czy ugotować obiad. To on zaspokaja nasze podstawowe potrzeby, jakimi jest ciepły kąt, woda czy jedzenie. Jest to niebezpieczny żywioł niezbędny nam do życia, dlatego szczegółowo powinniśmy trzymać się wszystkich zasad, dzięki którym unikniemy pożarów czy innych groźnych sytuacji w domu.

5 głównych zasad, jak zapobiec pożarom

Poniżej znajdziesz kilka niezwykle ważnych, ale też i prostych zasad jak zapobiec pożarom. 

Zasada nr 1: Czujnik dymu — jest to niewielki koszt, który zdecydowanie warto ponieść dla bezpieczeństwa swojego i wszystkich domowników. Taki alarm powinien być zamontowany po jednym na każde piętro.

Zasada nr 2: Gaśnica — niezwykle podstawowa rzecz, która powinna znajdować się w każdym domu. Najlepiej trzymać ją w okolicy kuchni i mieć do niej łatwy dostęp w razie wypadku. Warto pamiętać, że gaśnicę należy regularnie serwisować i że także ona ma swoją datę przydatności.

Zasada nr 3: Bezpieczna instalacja elektryczna — zadbaj o to, aby gniazdka nie były przeciążane, a kable nie wystawały ze ścian czy sufitów. W przypadku młodszych dzieci warto zabezpieczyć gniazdka odpowiednimi zaślepkami. 

Zasada nr 4: Unikaj trzymania w domu materiałów łatwopalnych, takich jak: fajerwerki, farby, rozpuszczalniki czy benzyna.

Zasada nr 5: Regularnie serwisuj urządzenia grzewcze, takie jak: piec, kominek czy instalacja gazowa.

Tych kilka łatwych do realizacji zasad powinno zdecydowanie zminimalizować ryzyko pożaru w Twoim domu, pamiętaj o nich, a będziesz bezpieczny.